جشنواره خاتم
Khatam Festival

مصاحبه با محمدرضا شرفی خبوشان

361

محمدرضا شرفی خبوشان

اگر شاهد گسترش کتابخوانی باشیم، جشنواره موفق بوده است

 

محمدرضا شرفی خبوشان کاندید جایزه ادبی جلال آل‌احمد با اشاره به برگزاری جشنواره داستان کوتاه «خاتم» گفت: نفس برگزاری جشنواره خاتم حرکت خوب وموثری است.زیراکه نویسندگان را ترغیب و تشویق می‌کند به وارد شدن به حوزه‌ هایی که نیازمندتوجه بیشتری است و لزوم توجه به آن موضوعات احساس می‌شود.

وی افزود: بنابراین برگزاری جشنواره کار خوب وموثری خواهد بود. امیدواریم سرآغاز کاری باشد که به طور تخصصی در حوزه داستان با موضوعات دینی وتاریخی پرداخته شود. قدمهایی که از ابتدا دراین راه برداشته شده نشان می‌دهد که برگزارکنندگان جشنواره مشتاق هستندکه مشارکت دراین کارزیاد باشدوقلم‌هارا به این سمت وسوهدایت کنند.

نویسنده رمان «عاشقی به سبک ون‌گوگ» گفت: زندگانی پیامبر و نوشتن پیرامون زندگانی پیامبر جای کار فراوانی دارد. ایده‌های فراوانی می‌تواند به نویسنده بدهد، بخصوص نویسنده‌ای که درروزگار کنونی زندگی می‌کند؛ می‌تواندباتطبیق نگاه امروزش ودریافتش ازتاریخ اسلام وزندگی پیامبرنوشته‌اش را تبدیل به یک متن خواندنی وجذاب کند.

*مروارید‌های قیمتی از این اقیانوس به دست خواهد آمد

او اضافه کرد: این که ما برداشت‌های امروزی داشته باشیم با تکیه بر قواعد ادبیات داستانی می‌توانیم یک داستان جذاب و خواندنی و امروزی خلق کنیم به خصوص که زندگانی پیامبر با حوادث و وقایعی همراه است که همین حوادث می‌تواند دستمایه ارزنده‌ای برای کار نویسنده باشد. مخصوصا که در این حوزه ما از منابع تاریخی و آثار ارزشمندی که کمک کننده به نویسنده،پژوهشگروصاحب ذوق باشد غنی هستیم. قطعا دراین اقیانوس،مرواریدهای قیمتی شکل خواهدگرفت.

این نویسنده در ادامه با اشاره به نحوه پرداخت به چهره معصومین در داستان، گفت: درحوزه داستان وادبیات داستانی اتفاقا جذابیت داستان به این است که غیرمستقیم به موضوع بپردازیم و همواره پرداختن به جزئیات و وقایع پیرامونی می‌تواند موضوع اصلی را در ذهن مخاطب برجسته‌تر و موثرتر جلوه دهد، بنابراین با توجه به اینکه در حوزه ادبیات داستانی می‌خواهیم اثر خلق کنیم غیرمستقیم گفتن وسراغ شخصیت‌های جانبی رفتن را اتفاقا توصیه می‌کنم. او گفت: ضرورتی ندارد برای پرداختن به شخصیت بخصوص معصومین مراجعه مستقیم داشته باشیم و در ادبیات داستانی این مورد نمی‌تواند برای خلق اثرداستانی مانع ایجادکند.ظرفیت‌های ادبی آنقدربالا است که مانع را به فرصت تبدیل می‌کند.

*خلق داستان دینی قطعا امکان‌پذیر است

شرفی خبوشان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امکان خلق داستان دینی وجود دارد، گفت: قطعا امکان پذیراست وپیش از این هم نمونه‌هایش را داشته‌ایم و می‌توانیم با بررسی نمونه‌های خلق شده ژانر دینی را هم در ادبیات داستانی متصور شد. بخصوص که در بخش رمان آنقدر فراگیر است که می‌توان به هر موضوع و محتوایی پرداخت و در این بخش هم ضرورتش احساس می‌شود.

او اضافه کرد: درکتاب شریف قرآن هم نمونه‌های خوبی داریم که داستان ابزارخوبی برای بیان محتوا است. داستان نیز می‌تواند وارد موضوعات دینی شود ویک ارتباط دوسویه ایجاد شود.

این نویسنده در پاسخ به این سوال که چرا داستان در سطح اول داستان‌های جهان‌ با موضوع پیامبر رحمت نداریم، گفت: دلایل متعددی وجود دارد. برای اینکه یک اثر مطرح با یک موضوع قابل قبول به وجود بیاید عوامل متعددی تاثیردارد. خود نویسنده اولین عامل است که باید نگاه و شناخت دقیقی از نویسندگی داشته باشد و ضرورت پرداختن به موضوع را در خود احساس کند و بعدتمام منابع ومتون را زیرو روکند و با اشراف کامل به سراغ موضوع برود.

*جشنواره «خاتم» گام‌هایی برداشته است

او اضافه کرد: از طرفی هم باید بسترهایی فراهم شود که نویسنده به این سمت کشش پیدا کند و در یابد که مخاطب به این موضوع نیازمند است. بازار فروش یک کتاب و خواننده،دوعاملی هستند که دست به دست هم می‌دهند تا یک اثر خوب خلق شود. پس به این بستگی داردکه چه قدرنویسنده و همچنین جامعه به این مسئله بها بدهد. حال جشنواره«خاتم»گامی در این  راستا برداشته که هم نیازرا ایجادمی‌کندوهم نویسنده را ترغیب می‌کند،که این قطعاآغازراه است.

نویسنده کاندید جایزه جلال آل‌احمد در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که نویسنده داستان معصومین ضرورت دارد که ار عالمان دینی باشد، گفت: به نظرمن باید نویسنده‌ای حرفه‌ای باشدکه به عالمان دین مراجعه کند نه آن که صرفاعالم دینی باشد.اگرنویسنده بخواهدبه استنباط شخصی خودش اکتفاکند، اثرقابل قبولی خلق نخواهدکرد. نویسنده باید معتقد باشد به هر ژانری وارد می‌شود متخصصین آن امربه عنوان صاحب نظرباید راهنمای او باشند.

وی با ابراز مخالفت در مورد اینکه نبود منابع دینی یک بهانه است گفت: نویسنده برای خلق اثر دینی منابع معتبر دینی در اطرافش دارد،کمبود درتلاش نویسنده است.

 

*اگر شاهد گسترش کتابخوانی باشیم، جشنواره موفق بوده است

شرفی خبوشان در پایان به نحوه جریان‌ساز شدن جشنواره «خاتم» نیز اینطور اشاره کرد و گفت: جشنواره اگر بتواند همتش را در تشویق نویسنده بگذارد و ازطرفی هم نگاهی به مخاطب داشته باشد و اثر را تبلیغ کند و بشناساندونیازرا درمخاطب ایجاد کند موفق خواهد بود.

او اضافه کرد: جشنواره باید نگاهی دو سویه به نویسنده و نشراثرو مخاطب داشته باشدوهم نویسنده را به خوبی معرفی کند و هم  اقبال مخاطب را به نویسنده و اثر او افزایش دهدودراثراین مسئله اگر شاهد گسترش کتابخوانی باشیم، می‌توان گفت جشنواره موفق عملکرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.