جشنواره خاتم
Khatam Festival

برگزیدگان پنجمین جشنواره خاتم اعلام شد

2,163

آیین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره خاتم بدون حضور شرکت کنندگان بصورت پخش زنده از شبکه های مجازی در دفترنشر فرهنگ اسلامی  برگزار گردید که با سخنرانی  دکتر محمدرضا سنگری پیرامون سیره ی پیامبر اسلام (ص) و ویژگیهای داستان خاتم آغاز گردید و بعد استاد مصطفی رحماندوست بیانیه هیات داوران بخش کودک و نوجوان را قرائت نمودند سپس دبیرعلمی جشنواره آقای مجید قیصری بیانیه هیات داوران بخش بزرگسال پنجمین دوره را خواندند.

باسمه تعالی

بیانیه هیئت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم

لقد کان لکُم فی رسول الله اسوهً حَسَنهً   21  احزاب

رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.

 

        قلم ابزار کوچکی است که برای رقم زدن اتفاقی بزرگ نیازمند جسارت و شجاعت صاحب قلم است، به ویژه وقتی قرار است ایده­هاوطرح­ها، داستان­ها را رقم بزنند و جهانی نو بسازند. و ویژه­تر زمانی است که با تمام محدودیت­ها و چارچوب­ها، نویسنده جرات به خرج می­دهد و با الهام از سیره پیامبر اسلام(ص)، داستانی تاثیرگذار خلق می­کند. و دشوارتر، نوشتن داستان در این حوزه برای کودکان و نوجوانان است. نویسنده­ای که قصد ورود به حیطه­ ادبیات داستانی کودک و نوجوان را دارد، افزون بر دارا بودن خلاقیت و قوه­ تخیل و شناخت ساختار داستان و تسلط به عناصر داستانی، نیازمند داشتن اطلاعات روانشناختی از تیپ­های شخصیتی کودکان و نوجوانان برای شناخت و درک علاقه­ها، انگیزه­ها، مشکلات و نیازها و شیوه­های جذب آنان و… است؛ از این رو جرات وشجاعت ایده­پردازانی را که قلم به دست گرفته و داستان­های خود را برای کودکان و نوجوانان روی کاغذ آورده و برای جشنواره خاتم ارسال کرده­اند، تحسین می­کنیم.

۱-هیئت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم، پس از بررسی۲۱۵ اثر اعلام می­دارد که میان آثار ارسالی و آثاری که از ساختار داستانی محکم و منسجمی برخوردار باشند و از کلیشه­ها و بازنویسی­ فاصله گرفته و درونمایه آن­ها مفهومی از زندگی، سیره و منش پیامبر اکرم  را القا کند، فاصله بسیار است.

۲- سهم داستان نویسان کودک و نوجوان( کودکان و نوجوانان داستان نویس) در پنجمین دوره بسیار امیدبخش بود همین ویژگی هیأت علمی را برانگیخت تا در سال آینده سهمی ویژه و مجزا در این حوزه قائل شود.

۳- هدایت و مدیریت و تشویق مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر مربیان حوزه داستان کودک و نوجوان در رشد کمی و کیفی داستان ها مؤثر بود که در این میان از استان های همدان ، اصفهان، آذربایجانغربی، آذربایجانشرقی و مدارس کشور امارات باید به طور ویژه قدردانی کرد .

سرانجام گروه داوران از بین آثار رسیده، سه اثر را شایسته تقدیر دانست. آثارتقدیری بدون ترتیب عبارتنداز:

 درخت ها گریه می کنند نوشته کیمیا باقری

من با نهنگ جنگیدم نوشته مریم صفری

بی بی نوبر نوشته محمدرضا پستک

 رتبه های بالاتر:

 رتبه سوم به داستان یکی بود که هم بود و هم نبود نوشته علی یاوری تعلق گرفت

رتبه دوم به داستان نگاه آسمانی او نوشته فروغ علی شاهرودی تعلق گرفت

هیات داوران هیچ داستانی را از داستانهای بالا آمده در مرحله نهایی شایسته رتبه اول ندانست

هیات داوران جایزه ویژه خود را به داستان قلب محمد نوشته یلدا پاشایی تقدیم می کند.

امید است در سال­های پیش­رو، جشنواره  خاتم شاهد خلق و آفرینش داستان­هایی جذاب و محکم با نگاهی عمیق و تامل برانگیز به سیره پیامبر اسلام باشد.

   هیئت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم

مصطفی رحماندوست محمدرضا سنگری، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی،  محسن پرویز

 

 

باسمه تعالی

بیانیه هیئت داوران بخش بزرگسال پنجمین دوره جشنواره خاتم

لقد کان لکُم فی رسول الله اسوهً حَسَنهً   21  احزاب

رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.

بهره گیری از ظرفیت داستانی برای شناختن و شناساندن پیامبر مهرورزی وانسان دوستی، زیباترین و متعالی ترین اسوه والگو برای رسیدن به حیات طیبه، به پنجمین دوره خود رسید. در پنجمین جشنواره آنچه بر شکوه و شوکت و فراز مندی جشنواره افزود، ویژگیهایی چند است که نشان می دهد هرسال در افقی فراتر و ستودنی تر قرار می گیریم .

 • رشد چشمگیر داستانهای ملهم از زندگی یا گفتار و رفتار پیامبرو بهره گیری از رویدادهای امروزین و گره زدن آنها با سیره و سلوک پیامبر از وجوه متمایز جشنواره پنجم خاتم بود.
 • رشد چشم نواز تکنیک های نو در داستان پردازی و بهره گیری از تکنیک های گوناگون در پرورش داستان ، تراز بخش قابل توجهی از داستانها را فراتر برده بود هر چند در این مسیر نیازمند آموزش و  درنگ های بیشتر هستیم.
 •   ساختارمنسجم داستانی و پرهیز از اطناب (درازگویی های ناروا) درعمده داستان ها به چشم می خورد، هر چند برخی نمونه ها می توانست با تعدیل و بازنگری و بازنگاری، پیکره ای به سامان تر بیابد.
 • ایده های تازه،­ ویژگی برجسته دیگر در تعدادی از داستان ها بودکه گاه واقعاً اعجاب آور و  تحسین برانگیز بود.

   پختگی نثر، ویراستگی و پیراستگی در قیاس با دوره های قبلی، در مجموع داستان ها احساس می شد هرچند هنوز درنگ و دقت های بیسشتری باید به کار گرفته شود. شناخت دقیق تر ابعاد و اضلاع و ویژگی های زبان فارسی یاریگر نویسندگان در پرداخت و انتظام زبان داستان خواهد شد. دیگر اغلاط فاحش املایی و نحوی در آثار نویسندگان توجیه پذیر نیست.

  تعداد آثار ممتاز از میان ۲۶۲ اثردر بخش بزرگسال کار داوری را بسیار دشوار کرده بود. به نظر       می رسد حداقل ۶۵  اثرقابل چاپ در این دوره از جشنواره داشته باشیم. قدردان تلاش صادقانه، خالصانه و عاشقانه همه ی یاریگران و همدلان و همکاران این جشنواره باید بود.

 

امید است در تداوم این راه، شاهد و ناظر حضور بیشتر، شکوفایی افزون تر و اعتلای حوزه ادبیات داستانی در شناسایی و شناساندن رسول بشیر و نذیر ، پیامبر پاکی و پارسایی و پاکسازی، پیک رحمت و رأفت و زیستن دادگرانه و ستم ستیزانه و مهرگسترانه وی باشیم.  

  داستان‌های تقدیری بدون ترتیب اولویت:

درپس هر سیاهی نوشته فرناز شهیدثالث

ح مثل رحمت نوشته فاضله سربندی فراهانی

اُ منفی نوشته مهدی شریفی

این آثار به دلیل ساختار داستانی مناسب، سوژه‌ای قابل توجه، زبان داستانی و نثری روان، از سوی هیأت داوران شایسته تقدیر شناخته شده‌اند.

رتبه های بالاتر:

رتبه سوم به داستان سوگ احد نوشته مجتبی شول افشارزاده تعلق گرفت

رتبه دوم به داستان   خداحافظی طولانی نوشته سجاد خالقی تعلق گرفت

و رتبه اول به داستان غبار پای شتر نوشته مرتضی فرجی تعلق یافت

هیات داوران در بخش بین الملل از داستان ابتسامه محمد  نوشته بتول زین الدین از کشور لبنان  تقدیر به‌عمل می آورد.

هیأت داوران امیدوار است در دوره‌های بعد جشنواره، به داستان و داستان‌هایی دست یابد که هرکدام قدرتمندانه‌تر از دیگری،سطح ادبی جشنواره را بالاتر برده، زمینه‌ای برای ظهور و بروز ادبیات قدسی را فراهم آورد. بی‌شک، آن روز به یاری دم محمدی‌اش ، دیر نخواهد بود. انشاءا…

 

   هیأت داوران بخش بزرگسال پنجمین دوره جشنواره خاتم

محمدرضا سنگری، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی، محسن پرویز، زهرا زواریان

 

 

4 نظرات
 1. آمنه علیخانی می گوید

  سلام. آیا ۶۵ اثری که فرمودین ارزش چاپ شدن دارند رو در کتاب جشنواره خودتون منتشر می کنید؟ لطفا لیست آثاری که برای چاپ انتخاب شدند رو هم منتشر کنید.

  1. جشنواره خاتم می گوید

   سلام وعرض ادب
   پس از بررسی مجدد برای چاپ در صورت تایید در یک کتاب منتشر می شود.

 2. فاطمه می گوید

  سلام نتایج اولیه شمشین جشنواره خاتم مسابقه داستان کوتاه چه تاریخی و چگونه اعلام میشود

  1. پرویز شیشه گران می گوید

   سلام اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰ آثار راه یافته به مرحله نهایی ششمین دوره جشنواره اعلام می شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.