جشنواره خاتم
Khatam Festival

برگزیدگان هشتمین جشنواره خاتم معرفی شدند

1,486

به نام خدا

بیانیه هیات داوران بخش کودک و نوجوان هشتمین دوره جشنواره خاتم

 

 لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللهَ کَثیراً  

                                                                       سوره احزاب آِیه(۲۱)

به یقین براى شما در زندگى پیامبر خدا سرمشق نیکویى بود، براى آن‌ها که امید به رحمت خدا و روز بازپسین دارند و خدا را بسیار یاد مى‌کنند.

محمد (ص) برای مسلمانان همواره بهترین الگوی زیستن بوده و نیاز به معرفی و شناخت بیشتر توسط نسل جوان دارد به همین منظور ابزار هنر و به ویژه قالب داستان شیوه­ی مناسبی برای شناسایی سیره و روش زندگی ایشان برای مخاطب کودک و نوجوان است.

  1. هیئت داوران بخش کودک و نوجوان هشتمین دوره جشنواره خاتم تلاش خود را در بازنمایی سیره نبوی در داستان­ها مدّ نظر داشته و از میان ۲۹۱ اثر رسیده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «دانش آموزی» اعلام می‌دارد، آثار از ساختار داستانی محکم و منسجمی برخوردار نبودند، از کلیشه و بازنویسی فاصله نگرفته و درونمایه آن­ها چندان مفهومی از زندگی، سیره و منش پیامبر اکرم(ص) را القا نمی­کنند. در داوری این دوره، ایده‌های نو و ژانرهای متنوع داستانی مورد توجه خاص داوران قرار داشت، چرا که به دلیل تکرار مسابقه در دوره­های متوالی، موضوعات نوآوری و تازگی لازم را نداشتند. این موضوع باعث اُفت تعداد شرکت کننده­ها نیز شده بود. پیشنهاد می­شود با افزودن گونه­های دیگر ادبی، مانند: شعر، جُستار و… ، تفکیک برگزیدگان کودک و نوجوان از همدیگر و در نظر گرفتن رتبه­های مشترک درآثار انتخاب شده در روح این جشنواره جانی تازه دمیده شود.

 
* هیئت داوران هشتمین دوره جشنواره داستان خاتم در بخش «دانش آموزی» از بین آثار رسیده، دو اثر را به عنوان آثار برتر به شرح زیر انتخاب نمودند و هیچ اثری را شایسته رتبه نخست ندانست:

  • داستان «نشانه»، نویسنده: مجید ایمان نژاد رتبه دوم
  • داستان «بچه محل»، نویسنده: امیر عباس باژدار رتبه سوم

 

* در بخش«کودک و نوجوان»، (خالقان اثر برای کودکان و نوجوانان)، دو اثر را به عنوان آثار برتر و سه اثر را به عنوان شایسته تقدیر انتخاب کردند در این گروه نیز هیچ اثری رتبه نخست را به خود اختصاص نداد.

 * رتبه­های دوم تا سوم به ترتیب عبارتند از:

  1. داستان «راز دریاچه­ی نامرئی»، علیرضا بختیاری فر رتبه دوم
  2. داستان «سند خانه آقاجان»، نویسنده: سمیه متقی رتبه سوم

*آثار شایسته تقدیر عبارتند از:

  1. داستان «آتش گبریها»، نویسنده: فاطمه یونسی
  2. داستان «شروع یک پایان»، نویسنده: اسماء ایرانپور
  3. داستان «گوشواره»، نویسنده: لیلا سپهری

 هیئت داوران  بخش کودک و نوجوان هشتمین دوره جشنواره خاتم 

هما اجتهادی، شراره هاشم دباغیان، مریم کوچکی و فرزانه رحمانی

 

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

بیانیه هیئت داوران بخش بزرگسال هشتمین دوره جشنواره خاتم

 

لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللهَ کَثیراً  

                                                                       سوره احزاب آِیه(۲۱)

 

بشر منحصراً از راهی به حقیقت و درنهایت به سعادت می رسد که آن را حضرت ختمی‌مرتبت در قالب دین مبین اسلام به‌عنوان تنها دین حق و کامل معرفی کرده است، بی‌تردید گذر از این راه روشن بدون شناخت نسبت به رسالت و اصل نبوت و نیز حضرت محمدِ ختمی مرتبت، راهنمای برگزیده برای این مسیر نورانی از منابع معتبر دینی، عقلی و تاریخ دین ممکن نیست. لاجرم شناخت شخصیت رسول مکرم اسلام و مفاهیم مرتبط با رسالت و نبوت نظیر بعثت، وحی، عصمت، خاتمیت، قطعیت، نفی نسبیت و جاودانگی و جهان‌شمولی دین اسلام از منابع معتبر دینی، عقلی و تاریخ دین منحصراً برای خواصِ اهل تتبع و پژوهش ممکن است؛ ازاین‌رو برای معرفی نبی مکرم اسلام و مفاهیم ارزشمند مرتبط با آن وجود مبارک به عموم مردم باید از روشهایی روان استفاده کرد که داستان یکی از اثرگذارترین آنان است.

البته نوشتن از پیامبر خاتم سخت است و سهل. سخت است چون باید برترین مخلوق خدا را محاکات کنی و حیران می مانی که چگونه محاکاتش کنی که حقش ادا شود؟ سهل است چون از وجودی قدسی می نویسی که در قالبی بشری چون تو، حلول کرده و زندگی و زمانه اش مضبوط و منقول روایت های مکتوب و سینه هاست و هر لحظه اش پر از تجلی زیبایی هاست. همان که در بازار راه می رفته و چون تو لباس می پوشیده و از خوراک بشر عادی می خورده و در همان حال به معراج می‌رفته و تا مرتبه قاب‌قوسین به خالق جهان نزدیک می گشته.قضاوت و داوری روایت های مخیلِ مکتوبِ حضرت نیز مانند نوشتن از او سخت است و سهل. اما لاجرم عده ای باید از آن حضرت حکایت کنند و مجبوریم از سنجش طراز و عیار حکایتها به ترازوی ادبیات. جشنواره خاتم مفتخر است که به همراه طیف وسیعی از نویسندگان، بستر خلق و نشر داستان‌هایی با موضوع و مفاهیم ذکرشده را فراهم کند و نیز با نظر هیئت داوران بهترین‌های این رویداد را معرفی  کند.

هیئت داوران بخش بزرگسال هشتمین دوره جشنواره خاتم البته با رویکرد اهمیت به همه ابعاد وجودی پیامبر گرامی نظیر رحمانیت و قاطعیت و… پس از بررسی ۱۵۵داستان کوتاه ۲۰ داستان را شایسته راهیابی به مرحله نهایی دانسته و از این میان داستان‌های برگزیده اول تا سوم و شش داستان شایسته تقدیر را معرفی می‌کند، البته قضاوت خود را از هیچ قصور و تقصیری مبرا نمی دانیم. امید داریم که آن نوشته ها و این گزینش ها و هر قدمی که در جهت تکریم حضرتش و تبیین راهش برداشته می شود مورد عنایت وجود رحمه للعالمین شان قرار گرفته و ما را ذیل عنوان امت خودشان بپذیرند.

 

داستان‌های تقدیری بدون ترتیب اولویت عبارتند از:

داستان من یک ریشه ام نوشته رقیه کریمی

داستان  ابوخبر نوشته مسعود صفری

داستان کوچه مشرف به بازار نوشته ابوالفضل رحمان زاده

داستان من اسم نداشتم نوشته مریم خلفی

داستان ده فرمان نوشته محمدرضا هوری

 داستان و تب نوشته محبوبه حاجیان نژاد

داستان نقش بر سنگ نوشته هدا حشمتیان

 

رتبه‌های بالاتر:

رتبه سوم به داستان از خانه اش ریحان می چیدند نوشته فاطمه السادات موسوی تعلق گرفت

رتبه دوم به داستان نذر آهوها نوشته فاطمه السادات مدنی  تعلق گرفت

و رتبه اول به داستان خانه حاج قاسم کجاست نوشته معصومه عیوضی  تعلق یافت

هیأت داوران امیدوار است در دوره‌های بعد جشنواره، به داستان و داستان‌هایی دست یابد که هرکدام قدرتمندانه‌تر از دیگری، سطح ادبی جشنواره را بالاتر برده، زمینه‌ای برای ظهور و بروز ادبیات قدسی را فراهم آورد.

 

                        هیأت داوران بخش بزرگسال هشتمین دوره جشنواره خاتم

 

وجیهه سامانی، حمید گروگان، مهدی کرد فیروزجایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.