برگزیدگان ششمین دوره جشنواره خاتم معرفی شدند

روز یکشنبه نهم خردادماه ۱۴۰۰ برگزیدگان ششمین دوره جشنواره خاتم با حضور اعضای هیئت علمی جشنواره و برگزیدگان در فروشگاه کتاب زیتون طی مراسمی معرفی شدند متن بیانیه بخش های جشنواره و اسامی برگزیدگان به شرح ذیل می باشد

 

باسمه تعالی

بیانیه هیات داوران بخش کودک و نوجوان ششمین دوره جشنواره خاتم

لقد کان لکُم فی رسول الله اسوهً حَسَنهً   21  احزاب

رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.

 

       محمد (ص) رساترین پیام انسانیت است و جهان وام دار رسالت پیامبر خاتم حضرت محمد(ص) است. در دنیایی که اسلام و مسلمان در حد کلمه است و آنچنان که باید شناخته نشده، درست نوشتن از پیامبر اسلام جسارتی عالمانه   می خواهد.

داستان و داستان نویسی سن و سال نمی شناسد. این حرف تازه ای نیست و خیال بافی ها و داستان های کودکانه شاهدی است بر این مدعا.

اما آنچه که دور از ذهن است و عجیب می نماید، تنوع سن و سال نویسندگان  داستان های کودک و نوجوان در جشنواره خاتم است. حضور داستان نویسان بخش کودک و نوجوان از رده های سنی مختلف در ششمین دوره جشنواره  خاتم از ۸ سال تا بالای ۵۰ سال صحت این گفته را به اثبات می رساند.

ذکر این نکته ضروریست که اهداف جشنواره خاتم، زمانی محقق می گردد که داستان نویسان کودک و نوجوان حاضر در مراحل مختلف جشنواره به ویژه مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، از آموخته های خود در راستای اجرای بهتر این فعالیت بهره گیرند.

  جشنواره خاتم مفتخر است که مهمترین نقش را در گسترش داستان نویسی در حوزه کودک و نوجوان ایفا نموده و بارزترین نمود آن کسب موفقیت در این مسیر و حضور با کیفیت و ارزشمند داستان نویسان از رده های سنی مختلف در جشنواره ی ششم خاتم است و از زیبا ترین جلوه های این نمود، داستان هایی از گروه سنی کودک در رده های سنی ب و ج در جشنواره ی ششم است.

هیئت داوران بخش کودک و نوجوان ششمین دوره جشنواره خاتم، پس از بررسی۱۹۵ اثر در بخش کودک و نوجوان و ۳۴۶  اثر در بخش دانش آموزی اعلام می دارد که از میان آثار ارسالی و آثاری که از ساختار داستانی محکم و منسجمی برخوردار باشند و از کلیشه ها و بازنویسی فاصله گرفته و درونمایه آنها مفهومی از زندگی، سیره و منش پیامبر اکرم(ص)  را القا کند، هنوز فاصله زیاد است. در این بین ضعف داستان نویسان بزرگسال برای کودک و نوجوان به شدت قابل لمس بوده و هست. و آنچه که در این دوره، بسیار جای امیدواری است داستان نویسان دانش آموز است. دانش آموزان زیر ۱۸ سال و اعضای کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که گاه با سوژه ها و تکنیک های خوب داستانی، داستان های متفاوتی را برای پیامبر مهر رقم زدند. سهم کودکان و نوجوانان داستان نویس در ششمین دوره بسیار امیدبخش بود. همین ویژگی مسئولین جشنواره را بر آن می دارد  تا همچنان جهت آموزش و پیشرفت داستان نویسی، برای دانش آموزان، در این حوزه فعال و مشارکت داشته باشد.

 

هیات داوران از بین آثار رسیده در بخش کودک و نوجوان، سه اثر را شایسته تقدیر دانست.

آثارتقدیری بدون ترتیب عبارتنداز:

  داستان  اسم رمز دوستی نوشته زهرا زرگر

داستان صف گل های قرمز نوشته ثنا ثقفی

داستان نشان سبز  نوشته دریا چوبین

 رتبه های بالاتر:

 رتبه سوم به داستان  پری و پیامبر  نوشته  نگار اتحادی واقعی تعلق گرفت

رتبه دوم به داستان  پروانه ها می رقصند  نوشته  یاسمین میرحسینی تعلق گرفت

و رتبه اول به داستان فقط کمی شبیه او نوشته نیلوفر مالک تعلق گرفت

هیات داوران جایزه ویژه خود را به داستان یک لقمه نان از لابه لای کوه ها نوشته الهه شعبانلو تقدیم          می کند.

 

بخش دانش آموزی

اثر شایسته تقدیر:

داستان سفر مه آلود نوشته مطهره جمالی

رتبه های بالاتر:

رتبه سوم به داستان  همان مرد مهربان  نوشته  زینب صلاحی نژاد تعلق گرفت

رتبه دوم به داستان  تاج بندگی  نوشته  کارینا کارخانه چین تعلق گرفت

و رتبه اول به داستان دفتر زرد سیمی نوشته مائده سادات آبسردی تعلق گرفت

امید است در سال­های پیش­رو، جشنواره  خاتم شاهد خلق و آفرینش داستان­هایی جذاب و محکم با نگاهی عمیق و تامل برانگیز به سیره پیامبر اسلام باشد.   انشاا…

   هیئت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم

مصطفی رحماندوست مجتبی رحماندوست، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی،  محسن پرویز

 

باسمه تعالی

بیانیه هیات داوران بخش بزرگسال ششمین دوره جشنواره خاتم

 

لقد کان لکُم فی رسول الله اسوهً حَسَنهً   21  احزاب

رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.

 

بهره‌گیری از ظرفیت داستانی برای شناختن و شناساندن سیره نبی اکرم(ص) که زیباترین و متعالی‌ترین اسوه والگو برای رسیدن به حیات طیبه است، ششمین دور‌ه خود را پشت سر گذاشت.

در این دوره از جشنواره‌، در خلال یک سال برگزاری جلسات هفتگی نقد و بررسی در فضای مجازی، ضمن نقد و بررسی ویژگی‌های فنی داستان‌های منتخب دوره‌های پیشین، ابعاد مختلف سیره پیامبر(ص) در روند داستانی مورد بررسی قرارگرفت و شرکت کنندگان در این جلسات علاوه بر آشنایی بیشتر با فنون داستان نویسی در باره سیره پیامبر اکرم(ص)، با شیوه نشان دادن سیره و سلوک آن حضرت در قالب داستان کوتاه، آشنا شدند.

داستانهای این دوره در ابعاد مختلف از جمله :

– توصیف سبک زندگی و سلوک پیامبر خاتم(ص)،

– نشان دادن بازتاب سیره پیامبرخاتم(ص) در زندگی مردم زمانه ما،

– و همچنین بازسازی و ارائه تصویری از موقعیت‌های زندگی ایشان مانند، هجرت، پیشرفت محسوسی داشته است.

در این دوره ۲۰ درصد داستانها به ارائه تصویری از زندگی و سیره و سنت ایشان پرداخته بودند، ۴۵ درصد داستانها شامل نمونه‌هایی از بازتاب سیره نبی اکرم(ص) در زندگی مردم ، و ۳۵ درصد از داستانها تصاویری از موقعیت‌های مختلف زندگی ایشان در قالب داستان کوتاه بود.. بنابر این در پرتو آموزش‌های ارائه شده در جلسات نقد، عملاً سعی شد که نویسندگان را از فضای تاریخی صرف که به بازنویسی زندگی نبی اکرم (ص) منتهی می‌شد، فاصله داده و به سمت نشان دادن تأثیر ویژگی‌های رفتاری پیامبراکرم(ص) در زندگی روزمره انسان معاصر سوق دهد.

 به همین منظور در جشنواره ی ششم شاهد ۸۰ درصدی داستانهای معاصر و ۲۰ درصدی داستانهای تاریخی صرف  بودیم.

  این  رشد چشمگیر داستان‌های معاصر، و تنوع روایتگری داستان و بهره‌گیری از تکنیک‌های داستان پردازی، چه در سطح بازنویسی و چه در سطح بازآفرینی زندگی نبی اکرم(ص) با بهره‌گیری از زبان داستانی خوب و منسجم در این دوره در جهت نشان دادن سیره ایشان سبب ارتقای سطح کیفی داستانها شده است

این رشد کیفی، انتخاب آثار ممتاز از میان ۲۵۴ اثردر بخش بزرگسال، کار داوری را بسیار دشوار کرده بود. به نظر می رسد صرف نظر از انتخاب تعدادی از آثار به عنوان برگزیدگان این دوره، حداقل ۴۰  اثر قابل انتشار در این دوره از جشنواره داشته باشیم. لذا باید قدردان تلاش صادقانه، خالصانه و عاشقانه همه یاریگران و همدلان و همکاران این جشنواره بود.

امید است در تداوم این راه، شاهد و ناظر حضور بیشتر، شکوفایی افزون‌تر و اعتلای حوزه ادبیات داستانی در جهت شناخت و معرفی تصویری دقیق از سیره رسول اکرم(ص) برای بهره‌گیری انسان امروز باشیم. 

 

 داستان‌های تقدیری بدون ترتیب اولویت عبارتند از:

داستان تپه‌های بی خواب و بادهای مسلمان نوشته احمد دادخداپور

داستان  راند هفتم  نوشته محمد محمد سیفی

داستان سفر به دیار تل عفر نوشته حسین زحمتکش زنجانی

این آثار به دلیل ساختار داستانی مناسب، سوژه‌ای قابل توجه، زبان داستانی و نثری روان، از سوی هیأت داوران شایسته تقدیر شناخته شده‌اند.

رتبه‌های بالاتر:

رتبه سوم به داستان پله آخر نوشته زینب توقع همدانی تعلق گرفت

رتبه دوم به داستان سبز قبا نوشته امیر حسین روح نیا  تعلق گرفت

و رتبه اول به داستان بخت آور نوشته نجیبه فیروزی  تعلق یافت

هیات داوران در بخش بین الملل از داستان «او‌‌کسیجین» نوشته  « فاطمه محمد صباغ » از کشور لبنان  تقدیر به‌عمل می‌آورد.

هیأت داوران امیدوار است در دوره‌های بعد جشنواره، به داستان و داستان‌هایی دست یابد که هرکدام قدرتمندانه‌تر از دیگری، سطح ادبی جشنواره را بالاتر برده، زمینه‌ای برای ظهور و بروز ادبیات قدسی را فراهم آورد.

 

                                                  هیأت داوران بخش بزرگسال ششمین دوره جشنواره خاتم

                               محمدرضا سنگری، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی، محسن پرویز، زهرا زواریان

هیات داوران بخش بین الملل: موسی بیدج، فاطمه پرچگانی

 

 

اسامی برگزیدگانبیانیه ششمین دوره جشنواره خاتمجشنواره ششم خاتم
Comments (0)
Add Comment