جشنواره خاتم
Khatam Festival

محبت در سیره رسول خدا

103

محبت در سیره رسول خدا

یکی از ویژگی‌های رسول گرامی اسلام، رحمت عام و فراگیر آن گرامی نسبت به تمام اهل عالم است. ولادت پیامبر صلی الله علیه و آله درخشش نور رحمت و محبّت بر سر تا سر گیتی بود. خدای تعالی از مادری همانند حضرت آمنه علیهاالسلام بزرگ‌ترین ارمغان بشریت و مظهر عطوفت و رحمت را به انسان‌های خسته از خشونت و کینه و عداوت‌های شیطانی تقدیم داشت.

خدای عالمیان در مورد پیامبرش فرمود: «وَما أرْسَلْناکَ إلاّ رَحْمَهً لِلْعالَمینَ»(۱)؛ «و تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم.»

و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «إنَّما بُعِثْتُ رَحْمَهً(۲)؛ من برای رحمت مبعوث شده‌ام.»

به راستی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله جلوه بارز زیباترین صفات الهی از جمله رحمت، محبت، شفقت، مودّت، رأفت و عطوفت است. و پیشوایان معصوم علیهم السلام به ما آموخته‌اند که خداوند متعال را با این نام‌ها صدا بزنید که: «یا حَبیبَ مَنْ لا حَبیبَ لَه، یا رَفیقَ مَنْ لا رَفیقَ لَه، یا أنیسَ مَنْ لا أنیسَ لَه، یا راحِمَ مَنْ لا راحِمَ له، یا شَفیقَ مَنْ لا شَفیقَ له…»(۳) که یادآور محبت و مهر و رحمت حضرت رب العالمین است. او معدن مهر و رحمت است و مهربانان را دوست دارد.

 اساساً اگر رشته رحمت و محبت از زندگی انسان‌ها و حتی حیوانات بریده شود، نظام زندگی از هم گسسته خواهد شد. این رشته محبت موجب می‌شود که انسان‌ها و حیوانات در حفظ و نگهداری فرزندانشان کوشش کنند و ارتباطات میان همدیگر را برقرار سازند. به راستی اگر مهر و عشق و علاقه را از روابط اجتماعی و فردی انسان بگیرند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

امروزه در اثر کم رنگ شدن مهر و عاطفه در روابط انسانی در کشورهای پیشرفته و صنعتی، فجایع عظیمی رخ می‌دهد. آیا تمدن مادی و حکومت علم و تکنولوژی و پیشرفت‌های ظاهری می‌تواند جایگزین مهمترین نیاز انسان که همان اقناع غریزه مهرورزی و محبت است بشود؟ قطعاً پاسخ منفی است و انسان بدون عاطفه و رحم و محبت، در آستانه سقوط و هلاک قرار می‌گیرد.

راز توفیق پیامبر صلی الله علیه و آله در مدیریت اجتماعی

خلل پذیر بود هر بنا که می‌بینی  مگر بنای محبت که خالی از خلل است(حافظ) 

از منظر قرآن، راز پیروزی رسول خدا صلی الله علیه و آله در مدیریت حکومتی و خانوادگی‌اش، مهرورزی و عشق به مردم بود. اگر این شیوه کارآمد در مدیریت رسول خدا صلی الله علیه و آله نبود، هرگز توفیق رفع مشکلات و موانع طاقت فرسا را پیدا نمی‌کرد؛ به همین جهت خداوند فرمود: «فَبِمَا رَحْمَهٍ مِّنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الاْءَمْرِ »(۴)؛ «به موجب رحمتی که خداوند به تو عنایت کرده بود برای آنان نرم شدی که اگر تندخو و سخت دل بودی، همه از اطرافت پراکنده می‌شدند؛ پس آنان را عفو کن و برایشان آمرزش بخواه و در کارها با آنها مشورت کن.»

موارد زیادی در تاریخ صدر اسلام وجود دارد که از این حقیقت خبر می‌دهد. دو نمونه را می‌خوانیم:

روز مهر و عطوفت

در سال هشتم هجری که رسول گرامی اسلام با اقتدار و پیروزی کامل به شهر مکه وارد شد، و آن را از دست کفار و مشرکان خارج نمود، طرفداران جبهه باطل به ویژه کسانی که در مدت بیست سال گذشته، بدترین ستم‌ها و جسارت‌ها و دشمنی‌ها را به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و یاران گرامی‌اش انجام داده بودند، در هاله‌ای از رعب و وحشت و ترس گرفتار شدند. آنان بهترین یاران، جوانان و عزیزان رسول خدا صلی الله علیه و آله را به خاک و خون کشیده، بارها توطئه قتل پیامبر صلی الله علیه و آله را در سر پرورانده و چندین بار به قصد ترور پیامبر وارد عملیات ناموفق شده بودند. آنان کسانی بودند که شبانه به منزل حضرت هجوم برده و می‌خواستند او را قطعه قطعه کنند، اما هم اکنون بعد از فتح مکه در گردابی سخت گرفتار شده، به انتظار انتقام و عکس العمل متقابل پیامبر صلی الله علیه و آله لحظه شماری می‌کردند. این نگرانی و اضطراب هنگامی به اوج خود رسید که اهل مکه از سعد بن عباده که پرچم اسلام را بر دوش داشت شنیدند که فریاد می‌زد:

اَلْیَوْمُ یَوْمُ الْمَلْحَمَهِ  اَلْیَوْمُ تُسْبی الْحُرَمَهُ(۵)

«امروز روز جنگ و خونریزی و اسارت است.»

هنگامی که این شعار به گوش رسول خدا صلی الله علیه و آله رسید، آن حضرت ناراحت شد و دستور داد پرچم اسلام را از او گرفته و به دست علی علیه السلام بسپارند، و سپس با سخنان آرام‌بخش و ملاطفت آمیز خود، دشمنان دیرینه خویش را آرامش داد. حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله که دریای رحمت و محبت بود تمام گذشته‌های تلخ و درد آور را به بوته فراموشی سپرد و با قرائت آیه‌ای از قرآن، سایه مهر و عطوفت خویش را بر سر آن انسان‌های جاهل و نادان گسترد.

 آن حضرت فرمود: شما در مورد من چگونه می‌اندیشید؟ مشرکان گفتند: ما جز نیکی و محبت از تو انتظاری نداریم. ما تو را برادری بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار خود می‌دانیم. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: من آنچه را برادرم یوسف در مورد برادران ستمگر خود انجام داد، همان می‌کنم و همانند او می‌گویم: «لاَ تَثْرِیبَ عَلَیْکُمُ الْیَوْمَ یَغْفِرُ اللَّهُ لَکُمْ وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّ حِمِینَ»(۶)؛ «امروز ملامت و سرزنشی بر شما نیست، خداوند گناهان شما را می‌بخشد و او مهربان‌ترین مهربانان است.»

 هنگامی که آن رهبر مهربان، مردم هراسناک و نگران را آرام نمود، اضافه کرد که: امروز روز نبرد و انتقام نیست، بلکه «اَلْیَوْمُ یَوْمُ الْمَرْحَمَهِ؛ امروز روز رحمت و محبت است.» و این نکته را هم یاد آور شد که: شما همشهریان خوبی برای من نبودید، شما مرا دروغگو خوانده، از خانه‌ام بیرون کردید و به آن شهری که پناهنده شدم حمله نمودید، اما من از تمام جنایات و گناهان شما گذشتم. آن‌گاه جمله معروفش را فرمود: «اِذْهَبُوا فَأنْتُمُ الطُّلَقاءُ؛ [به دنبال ادامه زندگیتان] بروید که همه شما آزاد شده‌گانید.»(۷)

تمامی آنان، همانند کسانی که از قبر دوباره سر برآورده باشند، نفس راحتی کشیده و به غیر از افراد معدودی محبت و عشق رسول خدا صلی الله علیه و آله در اعماق وجودشان نفوذ کرد و مسلمان شدند.

اعجاز محبت

مالک بن عوف نصری از سرسخت‌ترین دشمنان پیامبر صلی الله علیه و آله بود. او در سال هشتم هجری با تحریک قبیله‌های ثقیف و هوازن آتش جنگ حنین را برافروخته و دولت نوپای رسول گرامی اسلام را گرفتار جنگی دیگر نمود؛(۸) اما به فضل الهی لشکریان اسلام در آن جنگ پیروز شدند. خداوند متعال در سوره توبه با اشاره به این پیروزی و امدادهای غیبی می فرماید: «لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ فِی مَوَاطِنَ کَثِیرَهٍ وَیَوْمَ حُنَیْنٍ إِذْ أَعْجَبَتْکُمْ کَثْرَتُکُمْ فَلَمْ تُغْنِ عَنکُمْ شَیْئا وَضَاقَتْ عَلَیْکُمُ الأَْرْضُ بِمَا رَحُبَتْ ثُمَّ وَلَّیْتُم مُّدْبِرِینَ * ثُمَّ أَنزَلَ اللَّهُ سَکِینَتَهُ عَلَی رَسُولِهِ وَعَلَی الْمُؤْمِنِینَ وَأَنزَلَ جُنُودا لَّمْ تَرَوْهَا وَعَذَّبَ الَّذِینَ کَفَرُوا وَذَ لِکَ جَزَآءُ الْکَفِرِینَ »(۹)؛ «خداوند شما را در جاهای زیادی یاری کرد و در روز حنین [نیز یاری نمود] در آن هنگامی که کثرت یاران شما را مغرور کرد، اما [تعداد فراوان لشکر شما] هیچ به دردتان نخورد و زمین با همه وسعتش بر شما تنگ شد، سپس پشت به دشمن کرده و فرار نمودید. در همان حال خداوند آرامش خود را بر پیامبر و مؤمنان نازل کرد و لشکرهایی فرستاد که شما نمی‌دیدید و کافران را مجازات کرد و این جزای کافران است.»

در این پیروزی که غنائم بسیاری به اضافه شش هزار اسیر جنگی از دشمن به دست مسلمانان افتاد، مالک بن عوف عامل اصلی این جنگ از ترس جان خود به طائف پناهنده شد. اما وقتی در مورد پیامبر و اندیشه‌های الهی، انسانی او قدری فکر کرد؛ به ویژه کردار نیک و محبت‌های رسول خدا صلی الله علیه و آله در مورد دشمنان و اسیران، او را شیفته پیامبر صلی الله علیه و آله نمود؛ به همین جهت امان خواسته و به مدینه آمد و نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله مسلمان شد. پیامبر صلی الله علیه و آله نیز خانواده او را که اسیر شده بود آزاد کرده، اموالش را نیز به وی پس داد.

مالک بن عوف در اثر این همه محبت نبوی صلی الله علیه و آله آن‌چنان مشتاق حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله گردید که از نفوذ خود در منطقه طائف بهره گرفته و تمام هستی‌اش را در راه گسترش اسلام به کار گرفت. او در مقابل عظمت و جلالت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله سخنانی بر زبان آورد که کمتر کسی این‌گونه ابراز ارادت کرده است. او دلباختگی خود به رسول خدا صلی الله علیه و آله را این‌گونه اظهار می‌کرد:

ما اِن رَأیْتُ وَلاسَمِعْتُ بِمِثْلِهِ  فی الناسِ کُلِّهِمْ بِمِثْلِ مُحَمّدٍ(۱۰)

«من هرگز در میان تمام مردم دنیا نه مانند محمد دیده‌ام و نه شنیده‌ام.»

مولوی در مورد رحمت و حلم پیامبر صلی الله علیه و آله می‌گوید:

او به تیغ حلم چندین خلق را   واخرید از تیغ چندین خلق را 

تیغ حلم از تیغ آهن تیزتر    بل ز صد لشکر ظفر انگیزتر 

انس بن مالک (از اطرافیان پیامبر صلی الله علیه و آله ) گفته است: «کانَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله مِنْ أشَدِّ الناسِ لُطْفا بِالنّاسِ(۱۱)؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله بیشترین لطف و محبت را به مردم داشت.»

 وقتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مورد این همه ابراز لطف و محبت نسبت به مردم می‌پرسیدند، پاسخ می‌داد: «إنَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ رَحیمٌ یُحِبُّ کُلَّ رَحیمٍ؛(۱۲) خداوند عزیز و جلیل، مهربان است و هر فرد مهربان را دوست دارد.»

علامه حلّی رحمه الله در رساله سعدیه از آن حضرت نقل کرده است «وَالّذی نَفْسی بِیَدِهِ لا یَضَعُ اللّهُ الرَّحْمَهَ إلاّ عَلی رَحیمٍ. قالوا: یا رَسولَ اللّهِ کُلُّنا رَحیمٌ. قالَ: لَیْسَ الَّذی یَرْحَمُ نَفْسَهُ وَاَهْلَهُ خاصَّهً وَلکِنْ الَّذی یَرْحَمُ المُسلِمینَ وَقال صلی الله علیه و آله : قال اللّه تعالی: إن کُنْتُم تُریدونَ رَحْمَتی فارْحَموا؛ سوگند به آن‌که جانم در دست اوست، رحمت خدا جز افراد مهربان را در بر نمی‌گیرد. اصحاب گفتند: ای رسول خدا! ما همه مهربانیم. فرمود: مقصود کسانی نیستند که فقط نسبت به خود و خانواده‌شان مهربانند؛ بلکه مقصود کسانی هستند که به همه مسلمانان مهربانند. خدای متعال فرمود: اگر خواهان مهربانی [و بخشایش] من هستید، پس [نسبت به هم] مهربان باشید.»(۱۳)

نقش شگفت انگیز محبّت در تبلیغ

هر کس به مردم مهر و علاقه نشان دهد، مردم نیز او را با جان و دل دوست خواهند داشت. امیر مؤمنان علیه السلام فرمود: «مَنْ تَألَّفَ النّاسَ اَحَبُّوهُ؛ کسی که با مردم انس و الفت داشته باشد، مردم دوستش خواهند داشت.»(۱۴)

در مقابل، کسانی که مغرور و خودخواه و خودپسند باشند، مردم شدیداً از آنها متنفرند. امام هادی علیه السلام فرمود: «مَنْ رَضِیَ عن نَفْسِه کَثُرَ السّاخِطونَ؛(۱۵) هر کسی که خودپسند باشد، خشمگینان [از او] بسیار خواهند بود.»

در سیره تبلیغی پیامبر صلی الله علیه و آله ، مهر و محبت کارآمدترین شیوه محسوب می‌شود و این شیوه در مورد محرومان فرهنگی و مادی بیشتر از سایر آحاد جامعه اعمال می‌شد.

در جنگ خیبر سپاه اسلام پیروز شد و بعد از کشتن سرکشان یهود خیبر، برخی نیز به اسارت درآمدند. در میان اسیران، صفیه دختر حیّ بن اخطب معروف‌ترین دانشمند یهود نیز دیده می‌شد. بلال حبشی که مراقبت از اسرا را به عهده داشت، صفیه و زنی از همراهان او را از کنار کشته‌هایشان عبور داده، نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آورد. هنگامی که پیامبر صلی الله علیه و آله چهره خراشیده آن زن‌ها را دید، علت را پرسید، و آنان توضیح دادند. پیامبر از این‌که بلال مراعات آن دو زن را نکرده و از کنار کشته‌هایشان آورده است، ناراحت شده، به بلال فرمود: «أَنُزِعَتْ مِنْکَ الرَّحْمَهُ یا بِلالُ! حَیْثُ تَمُرُّ بِإمْرَأتَینِ عَلی قَتْلی رِجالِهما؛ ای بلال! آیا مهر و محبت از دل تو زدوده شده که دو زن را از کنار کشته‌های مردانشان عبور می‌دهی!.»(۱۶)

مطالب مرتبط

این حرکت مهرجویانه پیامبر صلی الله علیه و آله موجب شد که آنان با آن‌که از پیامبر صلی الله علیه و آله و لشکریانش ضربه دیده و شکست خورده بودند کینه به دل نگیرند و در مدت اندکی مهر پیامبر صلی الله علیه و آله در دل آنان افتاده، از پیروان راستین حضرتش گردند.

مولوی اثر عمیق و جاویدان این ابزار کارساز تبلیغی؛ یعنی، ابراز مهر و عطوفت را چه زیبا به رشته نظم کشیده است که:

از محبت دُردها صافی شود  از محبت دَردها شافی شود 

از محبت تلخ‌ها شیرین شود  از محبت مس‌ها زرین شود 

از محبت خارها گل می‌شود  از محبت سرکه ها مُل می‌شود 

از محبت نار نوری می‌شود  از محبت دیو حوری می‌شود 

از محبت سُقم صحت می‌شود  وز محبت قهر رحمت می‌شود 

از محبت مرده زنده می‌کنند  از محبت شاه بنده می‌کنند 

از محبت دار، تختی می‌شود  وز محبت بار، بختی می‌شود 

از محبت خار، سوسن می‌شود  بی محبت موم، آهن می‌شود 

از محبت سنگ روغن می‌شود  بی محبت روضه گلخن می‌شود 

از محبت حزن شادی می‌شود  وز محبت غول هادی می‌شود 

از محبت نیش نوشی می‌شود  بی محبت شیر، موشی می‌شود  

بازتاب محبت و رحمت پیامبر صلی الله علیه و آله

رسول خدا صلی الله علیه و آله با نیروی خدادادی مهرورزی، آن چنان افراد را اصلاح کرده، به مقامات عالیه انسانی می‌رسانید که از هستی خود در راه تحقق اهداف آسمانی رسول خدا صلی الله علیه و آله گذشته و به اطاعت محض از آن گرامی می‌پرداختند. نمونه‌هایی از این یاران عاشق را معرفی می‌کنیم:

 1. ابوذر یکی از چشندگان محبت پیامبر بود. عشق رسول خدا در جان و دلش آنچنان آتشی شعله‌ور نموده بود که همه چیزش را فدای پیامبر می‌کرد.

در غزوه تبوک، ابوذر خسته و تشنه از راه رسید و پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: به او آب دهید که خیلی تشنه است. ابوذر گفت: آب همراه دارم. حضرت فرمود: با وجود آن، تشنه کامی؟ گفت: وقتی آب را چشیدم، با خود گفتم هرگز پیش از دوستم و محبوبم رسول خدا صلی الله علیه و آله که تشنه است از این آب نخواهم نوشید.

پیامبر در حالی که از عشق و صفای ابوذر لذت می‌برد، فرمود: «رَحِمَ اللّهُ أباذَر یَمْشی وَحْدَهُ وَیَموتُ وَحْدَهُ وَیُبْعَثُ وَحْدَهُ؛(۱۷) خدا ابوذر را رحمت کند، تنها می‌رود و تنها می‌میرد و تنها برانگیخته می‌شود.»

عشق و علاقه به پیامبر صلی الله علیه و آله آنچنان در وجود یاران مخلص‌اش نفوذ کرده بود که تمام مشکلات و موانع را به جان خریده و ذرّه‌ای از محبت‌شان کم نمی‌شد.

 1. بلال بن رباح حبشی یکی دیگر از محبت یافتگان مکتب نبوی است. او در اثر علاقه به پیامبر صلی الله علیه و آله به درجه‌ای رسیده بود که شدیدترین شکنجه‌های طاقت فرسا را با آغوش باز می‌پذیرفت و ندای ملکوتی توحید را در فضای ستم‌زده و خفقان آلود حجاز طنین انداز می‌کرد.

تن فدای خار می‌کرد آن بلال  خواجه‌اش می‌زد برای گوشمال 

که چرا تو یاد احمد می‌کنی  بنده بَد منکرِ دینِ منی 

می‌زد اندر آفتابش او به خار  او اَحَد می‌گفت بهر افتخار 

عشق قهّارست و من مقهور عشق  چون شکر شیرین شدم از شور عشق 

برگ کاهم پیش تو ای تندباد  من چه دانم که کجا خواهم فتاد 

گر هلالم گر بلالم می‌دوم  مقتدی آفتابت می‌شوم (مثنوی مولوی)

 استاد مطهری به نقل از ابن ابی الحدید معتزلی می گوید: کسی سخن او (رسول خدا صلی الله علیه و آله ) را نمی‌شنید مگر این‌که محبت او در دلش جای می‌گرفت و به او متمایل می‌شد. لهذا قریش مسلمانان را در دوران مکه «صُباه» (شیفتگان و دلباختگان) می‌نامیدند و می‌گفتند:«نَخافُ أنْ یَصبُوَ الْوَلیدُ بْنُ الْمُغَیْرَهِ إلی دینِ مُحَمَّدٍ؛ بیم آن داریم که ولید بن مغیره دل به دین محمد بدهد.» و اگر ولید که گل سرسبد قریش است دل بدهد، تمام قریش به او دل خواهند سپرد.

می‌گفتند: سخنانش جادو است و بیش از شراب مست کننده است. فرزندان خویش را از نشستن با او نهی می‌کردند که مبادا با سخنان و قیافه گیرای خود، آنها را جذب کند. هرگاه پیامبر در کنار کعبه در حجر اسماعیل می‌نشست و با آواز بلند قرآن می‌خواند و یا خدا را یاد می‌کرد، انگشت‌های خویش را در گوش‌هایشان فرو می‌کردند که نشنوند، مبادا تحت تأثیر جادوی سخنان او قرارگیرند و مجذوب او گردند. جامه‌های خویش بر سر می‌کشیدند و چهره خویش را می‌پوشاندند که سیمای جذاب او، آنها را نگیرد. به همین جهت اکثر مردم به مجرد شنیدن سخنش و دیدن قیافه و منظره‌اش و چشیدن حلاوت الفاظش به اسلام ایمان می‌آوردند.(۱۸)

غالب یاران رسول خدا به آن حضرت سخت عشق می‌ورزیدند و با مرکب عشق بود که این همه راه را در زمانی کوتاه پیمودند و در اندک مدتی جامعه خویش را دگرگون ساختند.

پر و بال ما کمند عشق اوست  موکشانش می‌کشد تا کوی دوست 

من چگونه نور دارم پیش و پس  چون نباشد نور یارم پیش و پس 

نور او در یمن و یسر و تحت و فوق  بر سر و بر گردنم چون تاج و طوق(۱۹)

—————————————-

 1. انبیاء / ۱۰۷.
 2. مسند ابی یعلی، ج ۱۱، ص۳۵.
 3. البلد الامین، ص ۴۰۷.
 4. آل عمران / ۱۵۹.
 5. شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج۱۷، ص۲۷۲.
 6. یوسف/ ۹۲.
 7. شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۱۷، ص ۲۷۲؛ بحار الانوار، ج ۲۱، ص ۱۳۲.
 8. شرح الاخبار مغربی، ج ۱، ص ۳۱۱.
 9. توبه / ۲۵ و ۲۶.
 10. اسد الغابه، ج ۴، ص ۲۹۰؛ تاریخ مدینه دمشق، ج ۵۶، ص ۴۸۲.
 11. حلیه الاولیاء، ج ۶، ص ۲۶.
 12. امالی طوسی، ج۲، ص۱۳۰.
 13. سیره نبوی، دلشاد تهرانی، دفتر سوم، ص۸۰.
 14. غرر الحکم، ج ۲، ص ۱۶۱.
 15. إعلام الدین، ص ۳۰۹.
 16. بحار الانوار، ج ۲۱، ص ۵.
 17. سیره نبوی، دفتر سوم، ص ۹۷.
 18. شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۶، ص ۳۹۰.
 19. جاذبه و دافعه علی علیه السلام ، ص ۸۸ ۹۰.

نویسنده: عبدالکریم پاک نیا

منبع: مجله  مبلغان  فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۴، شماره ۶۵ 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.